Během vytváření portálu mířeného do internetového prostředí hraje důležitou roli mnoho faktorů. Web musí být přehledný, logicky uspořádaný a obsahovat odpovídající informace. Nároky se však kladou i na grafickou stránku. V jednoduchosti sice bývá síla, vyloženě nevzhledná stránka však může některé návštěvníky až natolik znechutit, že okamžitě zavřou záložku v prohlížeči. K pěknému designu se proto přistupuje jako k nepsanému standardu. Jako vhodné doplnění všech zmíněných prvků se poté jeví i zapadající font písma. Jeho nalezení se snaží usnadnit projekt vyhledávače Google. Ten provozuje službu nazvanou zcela jednoduše – Web Fonts. Každý kodér a grafik zde bude nadšen. Rázem totiž odpadají starosti s hledáním patřičného fontu, který disponuje i svobodnou licencí.
Proces zakomponování písma byl rozdělen na tři rychlé kroky. Pojďme si je společně projít.
Procházení
Hledání fontu ulehčuje řada filtrů a kategorií. Zvolit lze několik připravených ukázkových textů nebo použít vlastní. Tato funkce se hodí především pro testování diakritiky a speciálních znaků. Postupně si přitom přidáváte vhodné fonty do tzv. kolekce.
Nastává druhý krok. Všechna písma označená během předešlé činnosti jako příhodná se zobrazí k celkovému posouzení. Snadno na všechny položky aplikujete vámi vyžadované nastavení a vzájemně tak porovnáte vlastnosti jednotlivých fontů. Vítězové tohoto klání jsou poté připraveni obohatit danou stránku.
Použití
Nyní se blížíme do úplného finále. Nejprve však nezbývá než posoudit vliv zvolených položek na dobu potřebnou k načtení webu. Tento důležitý údaj indikuje ukazatel připomínající rychloměr z automobilu. Rozhodněte se proto jen pro písma, která hodláte skutečně vykreslit. Stejné pravidlo platí i pro znakovou sadu. Integrování do HTML probíhá formou standardního vložení externího stylu. Zvolit lze i @import nebo cestu Javascriptu. V CSS již poté stačí s pomocí vlastnosti font-family definovat jméno nového fontu.