QIP 2012 je nástupcem populárních instantních komunikátorů QIP Infium a QIP 2005, přičemž spojuje jejich vzájemné výhody. Na QIP 2005 uživatelé oceňovali především rychlost a přehlednost, na QIP Infinium zase velké množství podporovaných komunikačních protokolů a služeb.
Na QIP 2012 (tedy nejnovějtší verzi 4.0 Build 7210, která byla vydána 24/02/2012) jsem přecházel ze starší verze QIP Infinium. Myslím, že spíše se tento klient daleko více podobá QIP Infinium než QIPu 2005. Na Infinium verzi mně ale vadila občasná upozornění o tom, že se nelze přihlásit na QIP nebo Jabber účet. S novou verzí se zatím toto hlášení nezobrazilo. A ve staré verzi se mi nepodařilo propojit korektně komunikátor se službou Facebook Chat, v nové verzi s tím není nejmenší problém. Pak mi vadila ještě jedna věc, a to transformace kódování při chatu QIP->ICQ. Bohužel tento snad jeden z největších neduhů zatím ošetřen není.
Novou verzi QIP 2012 můžete stáhnout na oficiálních stránkách tvůrců QIP (jen někomu může vadit nebo dělat problémy ruština, proto raději přímý odkaz). Velikost instalačního balíku je necelých 10 MB, je určen pro operační systémy Windows 2000, WindowsXP, Windows Vista, Windows 7. Pro linuxové nadšence možná škoda, že vývojáři QIPu nevydávají verzi i pro systémy založené na unixu (nebo použijí emulátor Wine, nebo si vystačí s GAIMem nebo jiným instantním komunikátorem).
Donedávna jste mohli QIP nainstalovat pouze anglicky nebo rusky, češtinu nebo jiný jazyk jste si museli doinstalovat pomocí balíčků. Nyní přišla výrazná změna k lepšímu! Mezi podporovanými jazyky je nyní i čeština, slovenčtina a němčina, bez jakéhokoli doinstalovávání.
Co se funkcí nového QIPu týče, můžete očekávat plnou podporu Facebook (chat, nebo i psaní vlastních statusů, nebo prohlížení nástěnky), Twitteru, Google Talk, Jabberu a dalších 12 komunikačních protokolů nebo služeb. Pro uživatele QIP je podporován také skupinový chat nebo hlasové/video hovory. Tvůrci také propagují Nové rozšířené postraní panely, nicméně zatím se nesetkaly příliš s velkou oblibou. V nastavení lze samozřejmě změnit styl opět na záložky (okno Nastavení – Konverzace).
Návod k instalaci
- Výběr jazyka Čeština
- Pokud jste měli nainstalovaný QIP dříve, zeptá se, jestli chcete nahradit starou verzi – znamená to i import nastavení, za který mohu tvůrce pochválit. Nemusel jsem znovu připojovat QIP, ICQ a Jabber účet, ani nastavoat poloprůhlednout, vypínat zvuky, nezobrazovat skupiny kontaktů (jen offline/online rozdělit). Všechna tato nastavení byla po instalaci ihned k dispozici.
- Umístění lze ponechat, ale nejspíše budete chtít odškrtnout nětkeré (možná všechna) z těchto polí:
- Nastavit http://qip.ru jako hlavní domovskou stránku
- Nastavit http://search.qip.ru jako hlavní vyhledávač
- Instalovat doplněk pro Firefox na autorizaci služeb QIP
- Samotná instalace
- 5. V závěrečném dialogu Dokončení instalace máte na výběr možnosti
- Spustit aplikaci QIP 2012
- Nastavit QIP jako výchozí jabber IM
- Nevytvářet složku v menu Start
- Vytvořit zástupce na ploše
- Vytvořit zástupce na panelu Snadné spuštění
Nový QIP 2012 rozhodně doporučuji. A to jak těm, kteří mají zatím starší verze QIP nebo QIP Infinium, tak i všem ostatním, kteří dosud používali jiný instantní komunikátor.